
Większość z nas może kiedyś w życiu spotkać się z depresją – czy to za pośrednictwem dotkniętego nią członka rodziny, przyjaciela lub współpracownika, czy nawet doświadczając jej samemu. Depresja to jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych, które nadal zbyt często pozostaje nierozpoznane. Pomimo jego dotkliwości i częstotliwości występowania, istnieje wiele fałszywych założeń, które utrudniają osobom poszukującym pomocy poprawę swojego stanu zdrowia.
Kolory mogą odzwierciedlać nasz nastrój
“Pole pszenicy z krukami” to jedno z ostatnich dzieł Vincenta Van Gogha. Artysta namalował niebo w złowieszczych odcieniach szarości i granatu, zamiast używać typowych dla swojej twórczości żywych kolorów. Ciemne niebo miało nawiązywać do coraz bardziej uporczywych myśli samobójczych artysty.
Kolory mogą służyć lepszemu wyrażaniu myśli i uczuć. Oglądając zdjęcia i obrazy w mediach społecznościowych oraz te stworzone przy pomocy sztucznej inteligencji, psychologowie mogą dość dokładnie wykryć zaburzenia depresyjne. Fotografie i obrazy tworzone przez osoby cierpiące na depresję to często ciemniejsze, czarno-białe obrazy, na których jest mniej osób i twarzy, co sugeruje rzadsze kontakty społeczne.
Depresja nie wybiera
Depresja dotyka wszystkich grup wiekowych, poziomów wykształcenia i grup społecznych. Pierwsze objawy depresji często pojawiają się już w okresie dojrzewania, ale epizod depresyjny może rozwinąć się na każdym etapie życia.
Kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na depresję niż mężczyźni. Jednak w porównaniu do mężczyzn szukają profesjonalnej pomocy wcześniej i częściej. Diagnozowanie i leczenie depresji jest koniecznością, ponieważ powoduje ona ogromne cierpienie u pacjenta i jego rodziny. Zwiększa ponadto ryzyko zachorowania na inne choroby, a nawet śmierci, a także ryzyko samobójstwa.
Fakty i mity na temat depresji
MIT 1: LUDZIE Z DEPRESJĄ CZĘSTO PŁACZĄ
Niekoniecznie. Uczucie smutku jest jednym z podstawowych objawów depresji, ale niekoniecznie objawia się płaczem.
Objawy depresji pojawiają się w umyśle osoby dotkniętej chorobą, jej emocjach, zachowaniu i ciele. Różni pacjenci z depresją mogą nie mieć tych samych objawów, ich zakresu i czasu trwania. Niektórzy pacjenci czują się niegodni, winni i beznadziejni. Inni opisują utratę apetytu, problemy ze snem, uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją. Jeszcze inni zgłaszają głównie objawy fizyczne, takie jak ból w klatce piersiowej i mięśniach, ból w dolnej części pleców i bóle głowy.

MIT 2: OSOBY Z DEPRESJĄ NIE MOGĄ PRACOWAĆ
Nie wszyscy. Osoby cierpiące na depresję często ukrywają swoje emocje w miejscach publicznych i wydają się żyć normalnie, a nawet być szczęśliwe. Pomimo tego, że radzą sobie dobrze ze swoją pracą, mogą poświęcać więcej czasu i energii na wykonywanie swoich obowiązków, a ponadto mogą nie być w stanie zrelaksować się i cieszyć życiem po pracy. Pracoholizm też może być oznaką depresji, zwłaszcza u mężczyzn.
MIT 3: PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA NIE POpada w depresję
Mężczyźni przeżywają depresję inaczej niż kobiety. Zamiast okazywać smutek, mężczyźni cierpiący na depresję mogą sprawiać wrażenie rozdrażnionych, niespokojnych, zmęczonych, złych lub agresywnych. Aby nie być postrzeganymi jako słabi, bezbronni i niestabilni, mężczyźni rzadziej dzielą się swoimi problemami. Nieleczona depresja u mężczyzn może okazać się niezwykle niebezpieczna, gdyż może prowadzić do nadużywania alkoholu i narkotyków, a nawet do samobójstwa.
MIT 4: LECZENIE DEPRESJI TRWA DŁUGO I RZADKO JEST SKUTECZNE
Większość pacjentów, którzy stawiają czoła swojej sytuacji i aktywnie angażują się w leczenie, wraca do zdrowia. W przypadku osób z łagodną depresją pomocna może być psychoterapia i poradnictwo. Umiarkowaną i ciężką depresję należy leczyć farmakologicznie.
Obecnie większości pacjentów przepisuje się połączenie leków przeciwdepresyjnych i psychoterapii. Należy pamiętać, że leki przeciwdepresyjne, w przeciwieństwie do leków uspokajających i nasennych, nie powodują uzależnienia. Leki przeciwdepresyjne zwykle zaczynają działać po upływie od dwóch do czterech tygodni. Aby zapobiec nawrotowi objawów depresji, pacjent powinien jednak kontynuować leczenie przez co najmniej sześć miesięcy.

Depresja może odebrać życiu człowieka wszystkie kolory. Wczesne rozpoznanie choroby i aktywny udział w jej leczeniu są niezbędne do skutecznej eliminacji objawów.
Literatura
- Vincent van Gogh: Paintings, Drawings, Quotes, and Biography: Wheatfield with Crows [internet]. 2009 [cited 25.10.2017]. Accessible at: www.VincentVanGogh.org.
- TheJournal.ie. The colour of your Instagram photos can give a clue about your mood [internet]. 2017. [cited 23.10.2017]. Accessible at: https://www.thejournal.ie/instagram-photos-depression-clues-3528234-Aug2017/
- Inštitut za razvoj človeških virov. Depresija. [internet]. 2017. [cited 23.10.2017]. Accessible at: https://www.psihoterapija-ordinacija.si/dusevne-motnje/motnje-razpolozenja/depresija
- Psihoterapija Fiket.10 mitov in resnic o depresiji. [internet]. 2017. [cited 23.10.2017]. Accessible at: https://www.psihoterapija-fiket.si/index.php/articles/92-10-mitov-in-resnic-o-depresiji
- eZdravje. Depresija pri moških [internet]. 2017. [cited 23.10.2017]. Accessible at: https://www.ezdravje.com/dusevno-zdravje/depresija/depresija-pri-moskih/?s=vse