Pchły, kleszcze i inni nieproszeni goście

Przeczytasz w 3 min.

Zwierzaki domowe są członkami naszych rodzin. Dzielimy z nimi przestrzeń życiową i czas, a one są częścią naszych pięknych wspomnień. Jednak czasem są też źródłem niespodzianek, które są już mniej przyjemne.

Poza szczęściem i ciepłem, koty i psy wprowadzają do naszych domów niechcianych gości ukrytych przede wszystkim w ich sierści i układzie pokarmowym. Wśród tychże gości najpowszechniejsze są pchły, kleszcze i pasożyty wewnętrzne. Ponieważ mogą być niebezpieczne dla zdrowia zarówno zwierząt, jak i ludzi, właściciele psów i kotów nie mogą zapominać o regularnej i pełnej ochronie swoich pupili od uszu do ogona. W ten bowiem sposób chronimy również siebie i innych członków rodziny.

VSVZ09SI-bolhe-klopi-Krka-deklica-kuza-w1650

Pasożyty zewnętrzne przenoszą różne patogeny

Pchły, kleszcze, komary, roztocza i wszy to jedne z najczęstszych pasożytów zewnętrznych. Ich ukąszenia powodują dyskomfort i swędzenie, a także są źródłem różnych patogenów.

PCHŁY powodują ponad połowę reakcji skórnych u zwierząt towarzyszących. Infekcje pchłami są trudne do kontrolowania. Tylko 5% populacji pcheł bytuje na ciele psa lub kota. Pozostałe 95% ukrywa się w otaczającym środowisku w postaci jaj, larw i poczwarek. Pchły, oprócz tego, że wywołują reakcje alergiczne, przenoszą niebezpieczne mikroorganizmy, najczęściej tasiemce, którymi zarażone mogą zostać psy i koty, a nawet ludzie. Dlatego wszelkiemu leczeniu zakażeń pchłami powinno towarzyszyć leczenie zakażeń pasożytami wewnętrznymi.

KLESZCZE przenoszą wiele chorób, m.in. boreliozę, anaplazmozę i babeszjozę. Profilaktyka jest niezwykle ważna, ponieważ w niektórych przypadkach, chorób tych nie da się wyleczyć, co oznacza, że zwierzęta mogą borykać się z powikłaniami przez całe życie. Kleszcze uaktywniają się, gdy średnia temperatura w ciągu dnia wzrasta powyżej 5°C. Do zakażenia może dojść także w miastach, ponieważ kleszcze lubią zamieszkiwać trawniki przed domami i parki.

Pasożyty wewnętrzne to niebezpieczeństwo dla zdrowia zwierząt i ludzi

Tasiemce i glisty to dwa najczęstsze pasożyty wewnętrzne. Dorośli oraz dzieci mające bliski kontakt ze zwierzętami towarzyszącymi są szczególnie narażone na zakażenie.

Zwierzęta zarażone pasożytami jelitowymi w większości nie wykazują specyficznych objawów klinicznych. Pasożyty wewnętrzne mogą powodować wiele różnych nieprzyjemnych dolegliwości, szczególnie u szczeniąt i kociąt. Mogą to być: wzdęty brzuch, biegunka, wymioty, anemia, zaburzenia oddychania, a nawet ślepota.

Najczęstszymi pasożytami psów i kotów, które są niebezpieczne też dla ludzi, są bąblowce, tasiemce pcheł oraz glisty psów i kotów.

Chroń swoje zwierzaki i swoją rodzinę przed pasożytami

Krka oferuje pełną gamę produktów ochronnych dla psów i kotów. Aromatyzowane tabletki i roztwory do nakrapiania skutecznie chronią zwierzęta towarzyszące przed pasożytami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Ponieważ leczenie w niektórych przypadkach nie jest skuteczne, profilaktyka jest jedynym sposobem na zapewnienie zdrowia zwierzęcia, a przy tym jest bezpieczna i skuteczna. Zadbaliśmy również o to, aby produkty Krka były łatwe w użyciu.

INTERESUJĄCE FAKTY

  1. Do tej pory na całym świecie opisano ponad 2 500 gatunków pcheł. Najczęstszym gatunkiem jest pchła kocia (Ctenpcephalides felis felis), która jest niezwykle rozpowszechniona i została zidentyfikowana na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.
  2. Jedna samica robaka Toxocara spp. może wyprodukować do 20 000 jaj dziennie. Szczenięta zarażają się jeszcze przed urodzeniem, a gram odchodów może zawierać ponad 10 000 jaj.
  3. Torbiele tasiemca u psów mogą w ciągu kilku lat urosnąć do wielkości głowy dziecka.
  4. Podróże i adopcje zwierząt z południowej Europy są ważnym czynnikiem wzrostu zachorowań na leiszmaniozę przenoszoną przez muchy piaskowe. W endemicznych częściach Europy zakażonych jest do 30% psów. Ze względu na odzwierzęcy charakter choroby zaleca się zabezpieczanie psa preparatami zawierającymi permetrynę.