Pokonaj zgagę i problemy gastryczne

Przeczytasz w 3 min.
VSVZ68SI-zgaga-Nolpaza-Krka-plamen-w1650

Zgaga jest częstym problemem związanym ze współczesnym stylem życia.

Inhibitory pompy protonowej (IPP) są lekami z wyboru w przypadku objawów GERD, w tym również zgagi.

Współczesny styl życia często wiąże się z niezdrowymi nawykami i może powodować problemy gastryczne. Rozmawialiśmy z lekarzem rodzinnym Damijanem Gazvodą o roli IPP i zmianach stylu życia niezbędnych w trakcie leczenia zgagi.

Skąd bierze się zgaga?

Zgaga pojawia się, gdy dolny zwieracz przełyku staje się zbyt luźny. Pokarm zmieszany z kwasami żołądkowymi i żółciowymi oraz enzymami trawiennymi cofa się do przełyku, co może powodować stan zapalny. Niektórzy pacjenci doświadczają poważnych problemów, chociaż na przełyku nie pojawiają się żadne zmiany fizjologiczne. U pacjentów bezobjawowych podejrzewamy uszkodzenia przełyku z innych przyczyn.

Problemy pojawiają się też w gardle i objawiają się chrypką, kaszlem, atakami astmy lub zmianami w jamie ustnej, które prowadzą do powstawania owrzodzeń na języku lub do uszkodzenia szkliwa zębów. Gdy nie ma wyraźnych objawów lub pacjent tak naprawdę ich nie odczuwa, mówimy o objawach pozaprzełykowych. Bezdech senny jest jednym z nich. Powodowany jest on kwasem, który z żołądka dociera do strun głosowych. Z powodu skurczu mięśni, podczas snu mogą wystąpić przerwy w oddychaniu.

Mówiąc o jakości życia, na co pacjenci narzekają najczęściej?

Najczęściej dokucza im refluks, czyli uczucie pieczenia za mostkiem, tuż po posiłku, szczególnie po obfitych posiłkach wieczornych. Problemy doskwierają bardziej w nocy, podczas snu. Zauważamy też, że pacjentów – oprócz kaszlu, który zakłóca sen – bardziej niepokoją inne objawy. W ostatnim czasie obserwuje się wzrost rozpoznawania bezdechu sennego. Bezdech senny nie jest tak niegroźny, jak się wydaje – może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia pacjenta.

Rola IPP w leczeniu

IPP stały się lekiem pierwszego wyboru u pacjentów z potwierdzoną zgagą lub innymi objawami choroby refluksowej przełyku (GERD). Po 2 tygodniach stosowania, ich problemy zwykle ustępują. W celu ochrony błony śluzowej żołądka zaleca się długotrwałe leczenie mniejszymi dawkami IPP u starszych pacjentów, często przyjmujących różne leki, które mogą powodować zapalenie błony śluzowej żołądka.

Czy pojawiają się jakieś mity dotyczące leczenia zgagi?

W trakcie samoleczenia pacjenci często stosują się do zaleceń, które nie mają podstaw naukowych. Jednym z takich popularnych zaleceń jest picie soku z cytryny z samego rana. Trzeba zrozumieć, że sok z cytryny rozluźnia zwieracz, co powoduje, że jeszcze więcej kwasu żołądkowego przedostaje się do przełyku.

Co można zrobić, aby samemu sobie pomóc?

Leki dostępne bez recepty, w tym również te oferowane przez Krka, przeznaczone są do krótkotrwałego leczenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego (np. zgagi, zarzucania treści pokarmowej) u dorosłych. Jeśli takie problemy występują przez dwa tygodnie lub dłużej, konieczna może jednak być wizyta u lekarza.

VSVZ71SI-zgaga-Nolpaza-Krka-kroznik-zacimbe.-w1650

Interesujące fakty

  • Jeśli często odczuwasz zgagę, wskazany jest np. spacer po posiłku. Niewskazane są jakiekolwiek czynności zwiększające nacisk na przewód pokarmowy (np. pochylanie się, zginanie tułowia w pasie).
  • Przez długi czas ludzie wierzyli, że mleko neutralizuje kwas żołądkowy. Problem polega na tym, że wapń, białko i tłuszcz obecne w mleku stymulują produkcję kwasów żołądkowych, co wcale nie pomaga.
  • Piwo to napój, który najbardziej zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego. Palenie papierosów jest również bardzo powszechnym i szkodliwym nawykiem, który w dużym stopniu przyczynia się do zgagi.

Wywiad z Damjanem Gazvodą, lekarzem rodzinnym (07.12.2018). Zgaga i problemy związane ze zgagą. Archiwum Krka