Wyobraźmy sobie życie jako przyjemny spektakl, który bardzo nam się podoba. Kiedy jednak niespodziewanie pojawia się ból gardła, zmienia on to przedstawienie i rujnuje komfort naszego codziennego życia. Wtedy właśnie chcemy mieć pod ręką skuteczne rozwiązanie, które pomoże nam szybko poczuć się lepiej.
Ból gardła i trudności w przełykaniu
Ból gardła wiąże się z różnymi objawami, ale najczęstsze to nieprzyjemny świąd i drapanie w gardle, uczucie pieczenia, ból podczas przełykania, suchość w gardle, obrzęk i zapalenie błon śluzowych, a także chrypka i ból podczas mówienia. Najbardziej nieprzyjemnym aspektem bólu gardła jest ból podczas przełykania, ponieważ uniemożliwia podstawowe funkcje, co może być dość denerwujące.

Ostry ból gardła – zwykle pojawia się w wyniku infekcji
Wiele osób uważa, że przeziębienie jest spowodowane narażeniem na zimno i przeciąg. Naukowcy twierdzą odwrotnie. Według nich ani zimne jedzenie, ani wzmożona aktywność fizyczna, ani powiększone migdałki nie mają żadnego wpływu na infekcję.(1)
Często kojarzymy objawy ostrego bólu gardła z anginą i myślimy wtedy o zażyciu antybiotyku. Angina to choroba, która pojawia się od dzieciństwa do mniej więcej 20. roku życia. U dorosłych rzeczywiste przypadki anginy są dość rzadkie, a najczęściej mamy do czynienia z infekcją wirusową, która nie wymaga antybiotyku.(2)
Wirusy są najczęstszą przyczyną ostrego bólu gardła i stanowią 90% wszystkich jego przypadków. Na drugim miejscu znajdują się bakterie, a w mniejszym stopniu podrażnienia fizyczne lub chemiczne. Ostre zapalenie gardła jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych, jednak dokładna częstość występowania nie jest znana, ponieważ pacjenci rzadko zgłaszają się do lekarza. Najczęściej występuje u dzieci w wieku powyżej 3 lat i u dorosłych w wieku od 18 do 40 lat.(3)
Badania potwierdzają, że stres psychiczny, faza cyklu menstruacyjnego, zadymione i słabo wentylowane pomieszczenia oraz choroby alergiczne atakujące drogi oddechowe zwiększają podatność na infekcje.(3,4)
Leczenie bólu gardła
Dorośli przeziębiają się średnio od 2 do 4 razy w roku. W przypadku dzieci najczęściej chorują te w wieku od 6 do 8 lat. Przeziębienie wywoływane jest przez ponad 200 różnych rodzajów wirusów, więc po złapaniu przeziębienia wywołanego jednym z nich nie stajemy się odporni na inne wirusy.(5)
W przypadku łagodnej postaci stanu zapalnego lub infekcji górnych dróg oddechowych możemy wziąć sprawy w swoje ręce. Jama ustna i gardło są stale zasiedlane przez mikroorganizmy. Enzymy i przeciwciała znajdujące się w ślinie i błonie śluzowej jamy ustnej stanowią pierwszą linię obrony przed szerszą infekcją. Jeśli mechanizmy obronne błony śluzowej zostaną osłabione, czyli w przypadku osłabienia układu odpornościowego, chorób przewlekłych lub negatywnego wpływu środowiska, mikroorganizmy mogą zacząć się namnażać i powodować stany zapalne oraz infekcje górnych dróg oddechowych.(6)
Ponieważ infekcja ma głównie charakter wirusowy (90% przypadków), leczenie ma charakter objawowy, co oznacza, że jego celem jest jak najszybsze złagodzenie objawów infekcji. Zaleca się przyjmowanie doustnych środków antyseptycznych, które zniszczą drobnoustroje i zapobiegną rozprzestrzenianiu się infekcji. Ponieważ infekcjom gardła często towarzyszy ból, samoleczenie może być jeszcze skuteczniejsze, jeśli przyjmowany preparat zawiera dodatkowo miejscowy środek o właściwościach przeciwbólowych i dodatkowo przeciwzapalnych.(3,4)
My sami mamy duży wpływ na zapobieganie infekcjom wirusowym i bakteryjnym. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca regularne i dokładne mycie rąk. Prawidłowe mycie rąk powinno zająć tyle czasu, ile potrzeba na dwukrotne zaśpiewanie piosenki Happy Birthday.(7)
To już koniec bólu gardła!
Leczenie bólu gardła ma na celu złagodzenie objawów, a także usunięcie przyczyny infekcji. Jeśli cierpisz na ból gardła i potrzebujesz szybkiego i skutecznego rozwiązania, dobrym wyborem będą pastylki do ssania, które możesz mieć zawsze pod ręką, a takie w swoim portfolio posiada również Krka.
Literatura
- Castellani JW, M Brenner IK, Rhind SG. Cold exposure: human immune responses and intracellular cytokine expression. Med Sci Sports Exerc. 2002 Dec;34(12):2013-20.
- Tonsilitis [internet]. The Royal Children’s Hospital. [cited 2021 Jul 8].
Available from: https://www.rch.org.au/kidsinfo/fact_sheets/Tonsillitis/#:~:text=It%20is%20common%20for%20tonsils,fever%20can%20cause%20severe%20tonsillitis - Worrall G. Acute sore throat. Can Fam Physician. 2011;57(7):791-794.
- Sore Throat 101: Symptoms, Causes, and Treatment [internet]. Healthline [cited 2021 Jul 8]. Available from: https://www.healthline.com/health/sore-throat#symptoms
- Heikkinen T, Järvinen A. The common cold. Lancet. 2003;361(9351):51-59.
- Fábián TK, Hermann P, Beck A, Fejérdy P, Fábián G. Salivary defense proteins: their network and role in innate and acquired oral immunity. Int J Mol Sci. 2012;13(4):4295-4320.
- Handwashing can’t stop – millions of lives are at stake [internet]. World Health Organization [cited 2021 Jul 8]. Available from: https://www.who.int/aktualnosci-room/commentaries/detail/handwashing-can-t-stop-millions-of-lives-are-at-stake